Home » Oferta » Porady » Wpływ koloru na wnętrze

Wpływ koloru na wnętrze


Porady Magnat.

Czasy malowania wszystkich ścian pomieszczenia na biało na szczęście już dawno odeszły w niepamięć.

Obecnie możliwości wybierania kolorów farb są ogromne - możemy wybierać nie tylko spośród kolorów ale także spośród odcieni, dysponując szeroką paletą pastelowych, jasnych barw oraz mocnymi, wyrazistymi kolorami.
Umiejętnie łącząc je ze sobą w bardzo prosty sposób możemy oddziaływać na odbiór przestrzeni. 

 

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad kształtowania przestrzeni przy pomocy koloru...

Please enable the javascript

 

Pierwszym i jednym z najważniejszych podziałów kolorów jest podział na barwy "ciepłe" i "zimne". Dokładnie w taki sposób odczuwamy i odbiermy barwę wchodząc do pomieszczenia pomalowanego na kolorowo.

Barwy ciepłe to żółcienie, róże, czerwienie, brązy, beże, fiolety z przewagą czerwonego (róże lub wrzosowe).

Barwy zimne to niebieski, błękity, fiolety z przewagą niebieskiego (liliowe), zielenie i seledyny.

 

Barwy ciepłe są przyjazne, radosne, słoneczne, natomiast barwy zimnie mimo że chłodne w odbiorze są bardziej subtelne, eleganckie, szykowne i wyrafinowane. Miedzy innymi dlatego łazienki w której dominuje już z natury chłodna ceramika lub kamień znacznie rzadziej można spotkać zaaranżowane w kolorach zimnych.

 

Drugi równie ważny podział kolorów dotyczy intensywności barwy. Kolory mocne, nasycone są zupełnie inaczej odbierane niż kolory o słabym nasyceniu, jasne tzw. pastelowe.

Całe pomieszczenie pomalowane na kolor mocny, intensywny wydaje się optycznie mniejsze niż to samo pomalowane na te same, ale pastelowe kolory.

 

Dokładnie w taki sposób odbierane są intensywne nasycone kolory. Wydają się nam bliższe, bardziej dominują nad resztą pomieszczenia. Znając tę zasadę w bardzo prosty sposób można kształtować przestrzeń. Aby optycznie obniżyć zbyt wysoki sufit wystarczy pomalować go właśnie na ciemniejszy kolor...